Kosatec žlutý, bílý, modrý (Iris pseudacorus, sibirica, kampferi)
Je to vytrvalá chráněná bylina. Výška je 50 až 100 cm. Kvete od května do června velkými květy 8 až 10 cm. Stonek je okrouhlý, listy světle zelené. Vyhovují jí půdy bahnité a bohaté na živiny, zejména na dusíkaté látky.
rostliny-iris1.jpg rostliny-iris3.jpg rostliny-iris5.jpg rostliny-iris-bily1.jpg rostliny-iris-bily2.jpg rostliny-iris-modry1.jpg rostliny-iris-modry2.jpg


Máta vodní (Mentha aquatica)
Máta vodní je trvalka a je zajímavá pro svoje vonné listy. Všechny části rostliny jsou velmi aromatické. Používá se proto k dozdobení dezertů, salátů nebo jiných pokrmů. Rostlina má zelené nebo fialové stonky. Listy jsou vejčitého až eliptické tvaru cca 6 cm dlouhé a až 4 cm široké, zelené barvy, mnohdy jsou k vidění i máty s nafialovělými listy. Máta kvete od června do října drobnými hustými květy, které jsou světle fialové, purpurové nebo růžové.
Rostlině se daří na slunném nebo polostinném stanovišti.
rostliny-mata1.jpg rostliny-mata2.jpg


Plavín štítnatý (Nymphoides peltata)
Tato bahenní plovoucí rostlina je dlouhá asi 160 cm a stavbou těla se podobá trpasličím leknínům. Květy vyčnívají asi 10 cm nad hladinu a mají zlatožlutou barvu. Má malé zelené okrouhlé listy. Rostlina kvete od června do září a patří mezi ohrožené a chráněné rostliny.
Vyžaduje slunná stanoviště.
rostliny-plavin1.jpg rostliny-plavin2.jpg rostliny-plavin3.jpg


Poměnka bahenní (Myosotis Palustris)
Bahenní rostlina, která roste v mokřinách a na vlhkých březích vodních ploch. Na jaře a v létě kvete drobnými modrými kvítky.
rostliny-pomenka1.jpg rostliny-pomenka2.jpg rostliny-pomenka3.jpg


Prustka obecná (Hippuris vulgaris)
Lidově se tato trvalka nazývá truskavec a dorůstá výšky až 50 cm, u nás ve volné přírodě roste poměrně vzácně. Můžeme ji vidět v pomalu tekoucích nebo stojatých vodách. Prustka má vzpřímené lodyhy, které nesou v přeslenech kopinaté listy tmavě zelené barvy podobné jehlicím – dá se říci, že vypadá jako vodní přeslička. Kvete od května do srpna drobnými zelenými květy. Je oblíbenou rostlinou v zahradních jezírkách pro svoje čisticí schopnosti. Rostlině se daří na plném slunci i v polostínu.
rostliny-prustka1.jpg rostliny-prustka2.jpg rostliny-prustka3.jpg


Sítina rozkladitá (Juncus effusus)
Tvoří bezlisté lodyhy až 70 cm vysoké. Kvete od června do srpna. Jednotlivé květy jsou sestaveny do malého kuželu. Druh Spiralis tvoří spirálovitě zelené okrasné lodyhy. Kvete od června do srpna. Ideální je slunné stanoviště, snese však velmi dobře i polostín.
rostliny-sitina2.jpg


Skřípinec jezerní (Schoenoplectus)
Převážně vytrvalá travina, roste v trsech. Daří se jí na okrajích vod, dorůstá výšky 1 m.
Vysazuje se do hloubky maximálně 30 cm.
rostliny-skripinec1.jpg


Vachta trojlistá (Menyathes trifoliata)
Tato vytrvalá rostlina tvoří plazivé oddenky, které se snadno rozrůstají po celé vodní ploše. Aby nedošlo k agresivnímu růstu, rostlinu vysazujeme do koše. Vachta tvoří trojčetné, zelené listy rostoucí na dlouhých řapících, směrem vzhůru připomínají tvarem list jetele. Kvete od května do června hvězdicovitými květy. Poupata jsou růžová, po otevření jsou květy bílé.
Rostlině se daří na slunném i polostinném stanovišti.
rostliny-vachta1.jpg rostliny-vachta4.jpg rostliny-vachta5.jpg


Vrbina penízková (Lysimachia nummularia)
Tato vytrvalá vlhkomilná rostlina se nejlépe hodí k osázení vodních ploch. Od května do srpna vyrůstají na jejích plazivých stoncích žluté drobné květy. Listy jsou zelené okrouhlé ve velikosti mince, na vodní ploše dokáže vytvořit hustý zelený koberec v létě pokrytý žlutými květy. Rostlině se daří na plném slunci i v polostínu.
rostliny-vrbina1.jpg rostliny-vrbina2.jpg rostliny-penizovka1.jpg rostliny-penizovka2.jpg rostliny-penizovka3.jpg


Zebrinus
Je to vytrvalá rostlina vysoká až 1 m. Je to jedna z nejkrásnějších rákosin pro svá žlutozelená pruhovaná stébla. Roste v trsech na okrajích vodních ploch do 30 cm hloubky.
rostliny-zebrinus.jpg


Blatouch bahenní (Caltha palustris)
Oblíbená trvalka rostoucí na březích vod. Roste na otevřených slunných stanovištích. Vyrůstá do výšky 30 cm. Od dubna kvete žlutými sytými květy. Rostlina je chráněna.
rostliny-blatouch1.jpg rostliny-blatouch2.jpg rostliny-blatouch3.jpg

Kyprej obecný (Luthrum salicaria)
Je to vytrvalá bylina rostoucí v mělké vodě a na jejích okrajích. Kvete od července do září fialovými květy uspořádanými do klasů. Dosahuje výšky 1 až 1,5 m. Daří se jí na slunečných a polostinných místech.
rostliny-kyprej1.jpg rostliny-kyprej2.jpg

Lobelka šarlatová (Lobelia cardinalis)
Až 1 m vysoká bylina rostoucí na okraji vodních ploch. Kvete červenými květy od pozdního léta do podzimu. Listy mají bronzovou barvu. Nejlépe se jí daří na přímém slunci.

Modráska (Pontederia)
Tato bahenní rostlina dorůstá výšky až 100 cm. Je žádaná pro svoje nápadné květy, které kvetou v létě od června do září světle modrými květy. Rostlina je okrasná i svými srdčitými listy. Roste v trsech a je to teplomilná rostlina, takže v našich podmínkách přezimuje s obtížemi. Vysazuje se do hloubky 40 cm, kde má větší možnost přezimování. Rostlině se daří na slunném stanovišti, snese však i polostín.
rostliny-modraska1.jpg

Ostřice (Carex)
Je to rostlina trávovitého vzhledu, roste na březích vod v trsech. Dorůstá výšky 50 cm.

Přeslička poříční (Equisetum fluviatile)
Je to vytrvalá zelená bylina. Dosahuje výšky 30 až 50 cm. Vyžaduje bahnité nebo rašelinné okraje pomalu tekoucích nebo stojatých vod, převážně kyselé půdy se stálou výškou vodního sloupce, stanoviště slunné.

Puškvorec obecný (Acorus calamus Variegatus)
Trvalka rostoucí na rozhraní vody a vlhkého břehu. Dosahuje výšky 75 cm. Kvete v tlustých klasech, květenství nazýváme palice, nevytváří plody. Rozmnožuje se vegetativně.

Šmel okoličnatý (Butomus umbellatus)
Jedná se o bahenní rostlinu 60 až 100 cm vysokou. Květy jsou růžové až purpurové a rostlou na dlouhých stoncích. Roste především na březích vod.

Žabník (Alisma)
Je to nenáročná bažinná rostlina. Může se vysadit i do větší hloubky maximálně 30 cm, rostlině se však daří i v bažinaté zóně, která je občas zaplavována. Rostlina tvoří dlouhé řapíkaté listy, které jsou poměrně zajímavé a dekorativní. Květy jsou bílé až jemně růžové a rostlina vydrží kvést celé léto až do září. Dobře se jí daří na slunném stanovišti.

Vrbina kytkokvětá (Lysimachia thyrsiflora)
Je to vytrvalá bylina dosahující výšky 20 až 40 cm. Květenství je hustý hrozen vyrůstající z úžlabí listů, květy jsou světle žluté. Kvete od května do července. Je to chráněná rostlina. Vyžaduje mokré a neprovzdušněné půdy, které jsou buď trvale nebo dočasně mělce zaplavovány, tůně, kraje jezírek a bažiny. Daří se jí na přímém slunci i v polostínu.
rostliny-vrbina-k1.jpg rostliny-vrbina-k2.jpg

Kapraď bahenní (Dryopteris thelypteris)
Je to vytrvalá kapradina s nepřezimujícími listy. Dosahuje výšky 30 - 50 cm. Roste na bažinatých stanovištích, na rašeliništích, okrajích rybníků a jezírek, vyhledává mírně kyselá stanoviště. Vzácně se vyskytuje ve volné přírodě.
rostliny-kapradi1.jpg rostliny-kapradi2.jpg

Orobinec (Typha)
Rostlina vysoká 100 až 150 cm. Květenství se tvoří na hlavním stvolu a tvoří jej palice. Vyskytuje se na okrajích vodních toků, bahnitých stanovištích.

Šípatka širolistá (Sagittaria japonica)
Jedná se vytrvalou rostlinu 40 až 60 cm vysokou. Květy jsou bíle a uspořádané v hroznu. Pěstuje se jako okrasná mokřadní rostlina.
rostliny-sipatka1.jpg rostliny-sipatka2.jpg rostliny-sipatka3.jpg